
16:04, Сьогодні
Три роки з падіння Маріуполя: масштабні руйнування, бої за "Азовсталь" і гуманітарна катастрофа
20 травня 2022 року завершилася активна фаза оборони Маріуполя — з території заводу "Азовсталь" вийшли останні українські військові. Це поклало край 86-денному спротиву захисників міста, яке на той момент зазнало значних руйнувань та опинилося під повним контролем російських військ, передають "Українські новини".
З початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року Маріуполь став одним із ключових напрямів наступу. Вже 2 березня російські війська оточили місто з півдня та сходу. Надалі Маріуполь щодня піддавався інтенсивним артилерійським обстрілам та авіаударам. Унаслідок бойових дій було зруйновано близько 80% житлового фонду міста, зокрема й об'єкти цивільної інфраструктури – серед них пологовий будинок та Драматичний театр, в якому під час удару перебували сотні мирних мешканців. За оцінками, внаслідок цих обстрілів загинуло близько 300 осіб.
Оборону міста тримали підрозділи Збройних сил України, Національної гвардії, морської піхоти, СБУ, прикордонної служби, поліції та місцевої тероборони. Після захоплення більшої частини міста українські сили відступили на територію металургійного комбінату "Азовсталь", що займав близько п’ятої частини площі Маріуполя. Комплекс мав розгалужену систему підземних споруд, які використовувалися як укриття для військових та цивільного населення.

Зруйнований Драматичний театр
Зруйнований Драматичний театр
Попри блокаду, українські військові здійснили кілька успішних операцій з доставленням підкріплень та евакуації поранених на територію "Азовсталі". Однак інтенсивні обстріли, у тому числі з використанням авіабомб великої ваги, значно ускладнили подальшу оборону. Спроби міжнародної екстракції захисників не увінчалися успіхом.
16 травня було ухвалено рішення про припинення спротиву. Військовослужбовці отримали наказ скласти зброю та залишити територію заводу. Протягом наступних чотирьох днів понад 2 тисячі українських воїнів потрапили в полон. Частина з них утримувалася у колонії в Оленівці, де 29 липня 2022 року відбувся вибух, унаслідок якого загинуло понад 50 полонених. Українська сторона назвала це терактом.
Українські оборонці виходять з комбінату Азовсталь, 18 травня 2022 року
Точна кількість загиблих під час оборони Маріуполя, а також серед цивільного населення, залишається невідомою. За попередніми оцінками, внаслідок бойових дій та блокади в місті могли загинути до 87 тисяч осіб. Частину тіл поховали у братських могилах, інші – спалювали в мобільних крематоріях. Під час окупації в місті діяла система фільтраційних пунктів: цивільних примусово перевіряли на блокпостах, проводили допити, обшуки та перегляд особистих даних.
Поховання невпізнаних мешканців Маріуполя, 10 грудня 2022 року
Станом на сьогодні Маріуполь залишається під російською окупацією. Москва цілеспрямовано проводить політику примусової етнографічної заміни населення — у місто заселяють росіян чи представників інших етнічних груп РФ, щоб замінити загиблих українців.
Жителям міста не компенсують зруйноване житло. У 2023-2024 роках окупаційна влада видала декому житло у новобудовах, але програму з видачі "компенсаторного" житла вже згорнули. Тисячі людей залишили безхатьками: їх будинки або були вщент зруйновані, або знесені росіянами у спробах зробити з Маріуполя своєрідну "вітрину відновлення". Квартири в цих будинках не видають місцевим жителям, а продають в іпотеку росіянам, які приїжджають у місто. Також росіяни перейменовують вулиці на манір, що ускладнює місцевим жителям переоформлення документів. Маріупольці навіть виходять на протести проти іпотечної забудови — все безуспішно.

Крім того, питання повернення українських військовополонених, які потрапили до рук Росії після боїв за Маріуполь, залишається актуальним.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Паливний фільтр: чому важливий та коли змінювати
Новини компаній
17:00
Вчора
19:00
14 травня
ТОП новини
live comments feed...