
09:00, Вчора
Україна зіткнулася з критикою міжнародних партнерів після ухвалення закону №12414

Україна зіткнулася з критикою міжнародних партнерів після ухвалення закону, який обмежує незалежність антикорупційних органів — Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, передає інтернет-видання socportal.info.
У Євросоюзі заявили, що такі зміни можуть загальмувати євроінтеграцію України. Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос наголосила, що закон суперечить зобов’язанням, які Україна взяла на себе перед початком перемовин про вступ до ЄС.
Незалежні антикорупційні інституції є одним із ключових критеріїв нашої довіри до України. Підрив їхньої автономії – це крок назад, – заявив речник Єврокомісії Гійом Мерсьє.
Схожу позицію висловили у Франції, де міністр у справах Європи Бенжамен Аддад закликав Київ «переглянути або відкликати закон, поки не пізно».
Реакція з боку G7 була стримано негативною: західні партнери наголосили на важливості дотримання принципів доброго врядування.
Антикорупційні громадські організації та міжнародні експерти попереджають, що закон дозволяє генеральному прокурору втручатися в розслідування НАБУ, змінювати підслідність справ і послаблювати вплив спеціалізованої прокуратури.
На цьому тлі зростає внутрішній тиск — у Києві тривають масові акції протесту з вимогою скасувати ухвалені зміни. Попри це, президент Володимир Зеленський закон підписав.
Суть законодавчих змін щодо НАБУ і САП
У липні 2025 року Верховна Рада ухвалила закон, який посилює повноваження Генерального прокурора щодо контролю над НАБУ та САП:
- генпрокурору надається доступ до всіх проваджень НАБУ;
- він матиме право давати обов’язкові вказівки детективам та змінювати підслідність справ;
- отримає повноваження закривати провадження на підставі клопотання сторони захисту;
- зможе особисто підписувати повідомлення про підозру високопосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до складу групи прокурорів — це вирішуватиме лише генпрокурор.
Це, на думку міжнародних партнерів і антикорупційних організацій, послаблює незалежність НАБУ та САП — органів, які мають бути вільними від політичного тиску. Антикорупційна інфраструктура була створена під тиском західних партнерів після Революції Гідності.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Трактори в Україні: огляд моделей і цін 2025 року
Новини компаній
18:00
17:15
22 липня
15:39
22 липня
08:12
22 липня
live comments feed...