Часто можна почути термін фільварок проте не так багато людей знають, що це означає. Як саме можна використати це слово. По суті, це слово відрізняється своїм корінням в історії. Зберігаються через це слово не тільки відбитки аграрних відносин. Також може матися на увазі зміна економічної системи, суспільних порядків на землях України. Тема цього терміну являється цікавою й складною, варто більш глибоко дослідити, щоб зрозуміти, що саме мається на увазі.

Фільварок являється словом, що має польське походження. В першу чергу, воно означало панський маєток, господарство. Феодал займався сферою сільського господарства, використовуючи працю підданих. Організація землеробства, що має походження ще з середньовічної Європи, тому широко поширювалася в різних країнах, у тому числі в Україні.

Суть такої системи полягає у тому, що ті, хто мав у розпорядженні землю, могли використовувати селянську працю, щоб вирішувати власні господарські потреби. Селяни повинні були працювати певну кількість днів на фільварковій території. За це вони отримували можливість обробляти власні наділи. Головним чином йдеться про форму кріпацтва, адже у простих людей вибору не було.

Історія фільварок: як виникла ця система?

Розглядаючи історію фільваркової системи, то можна виділити наступні цікаві нюанси:

  • Впровадили дану систему на землях України, після поширення впливу польських феодалів у XIV-XVI століттях;
  • Саме після того, як частини українських земель були приєднані до Польщі, польські багатії стали створювати фільварки. Саме ці маєтки стали центром аграрної економіки, де вирощували зернові культури;
  • Як правило, середній фільварок мала кілька частин. Це панський будинок, комори, стодоли, стайні та великі поля. Для того, щоб вести господарство, використовували селян, які повинні були працювати. Відробляючи панщину, люди за це мали право займатися власною землею;
  • Земля без дозволу пана не могла бути залишена селянином, що робили людей залежними від панів.

Наявність фільварок були здатні значно впливати на розвиток економіки українських земель того часу. Польські магнати отримували прибутки, поставляти продукти на внутрішній і зовнішній ринок. Це призводило до створення багатого землевласницького класу.

Фільварок у житті селян

Доки магнати багатіли, українські селяни відчували гноблення та соціальну нерівність. Селянам доводилося тяжко працювати, але це ні до чого не призводило. Простим людям не дозволяли володіти великою кількістю землі. Значного економічного прогресу також не спостерігалося. Розподіл праці, ресурсів виглядав несправедливим, тому проти феодалів ставалися численні повстання селян. Все це, у результаті, призвело до змін у суспільстві, зокрема до того, що вже у дев’ятнадцятому столітті кріпацтво виявилося знищеним.

Блог «Цейво» завжди надає змогу отримати доступ до цікавої інформації. Історія України не являється виключенням, знайдеться багато нового для вивчення.